Úspěchy našich závodních plavců

Polis Cup 2024

v sobotu 27.4.2024 proběhly ve zlínském 50m bazénu závody v PP a RP. Protože v letošním roce je Mistrovství ČR velmi brzo – 17. – 19.5. , byla to vlastně poslední možnost zaplavat si nominační limity na Mistrovství Republiky, případně si ověřit formu před vrcholem sezóny. Využilo toho mnoho klubů z ČR a Slovenska. Větší mezinárodní účast se nepodařilo zajistit, protože ve stejném termínu probíhala Universiáda v Kolumbii s účastí nejlepších finswimmerů z celého světa a Maďaři na poslední chvíli udělali ve stejném termínu otevřené Mistrovství Maďarska, kam si stáhli i kluby z Rakouska, Slovinska, Chorvatska a některé slovenské.

Ze závodníků NEMO nejvíce využili domácí prostředí Anička Slovenčíková, Pavel Skřivánek, Josefína Kabelová a Antonín Tlusták. U dalších se projevily výpadky v tréninku z důvodu nemoci či studia – Žofie Čadová, Adéla Žalůdková, Jáchym Uchytil. Oskar Burza zaplaval výborně 400 BiFi, ale v PP disciplínách měl smůlu, že musel plavat v náhradní monoploutvi, ale i tak vyhrál celkově kategorii chlapců D (ročník 2011 + 2012), Antonie Ondruchová, Karolína Vilímová a Michaela Gracová zaplavaly výkony odpovídající tréninkovému zatížení. Hodně závodníků NEMO chybělo z důvodu nemoci – sestry Svinkáskovi, Kristýna Kašná, Veronika Urbancová a Jan Klimek – což byla škoda.

Závody se organizačně povedly, přestože to byl první ročník takto pořádaného závodu.

WC Lignano 2024

Do letošní závodní sezóny NEMO bylo zařazeno i 2. kolo World Cupu. Jako tradičně se odehrálo v italském Lignanu, v krásném prostředí zdejšího sportovního komplexu. Z NEMO zde startoval senior  Jáchym Uchytil a junioři Nikol Svinkásková a Tobiáš Tlusták. Doprovod jim dělal trenér Mojmír Knápek a řidiči Jirka Uchytil a Radim Svinkásek.

V opravdu ohromné konkurenci závodníků z více jak 120 klubů se nejvíce dařilo Nikole Svinkáskové, která si zaplavala 3 osobní rekordy a umisťovala se na hranici první třetiny nebo těsně za ní startovního pole juniorek. Nejlépe byla na 31. místě na 50BF za pěkných 24,78s v konkurenci 92 startujících a i 44. místo na 100PP za 47,29s má svou kvalitu. Tady startovalo dokonce 113 juniorek.  Jáchym Uchytil si udělal také 3 osobní rekordy na 50m bazénu, ale v plánu určitě bylo přiblížit se časy k časům z krátkého bazénu. Umístění v polovině startovního pole – nejlépe 39. místo na 50BF ze 77 startujících – ukazuje, že Jáchym svou kvalitu má a pokud se podaří přiblížit se nebo vylepšit časy zaplavané na 25m bazénu, bude patřit v rámci ČR k závodníkům startujícím v nejlepší rozplavbě. Nejméně se dařilo Tobiáši Tlustákovi, kterému se nepodařilo vylepšit si žádný osobák, i když byl vždy velmi blízko. Pro něho to byla spíše zkušenost s tím, jak to vypadá na opravdu velkých závodech a jaké časy je potřeba plavat, aby byl člověk na první straně výsledkové listiny.

1